Testaa tiesi huipulle – hanki ISTQB-sertifikaatti
ISEB ISTQB Foundation Certificate -koulutuksen avulla hallitset testausprosessin, standardit sekä käytössä olevien työkalujen perusasiat.
ISEB ISTQB Foundation Certificate in Software Testing on kansainvälinen ohjelmistotestauksen perustutkinto. Se on kahden kansainvälisen testauksen sertifiointijärjestön, ISEB:n (International Software Examinations Board) ja ISTQB:n (International Software Testing Qualifications Board), kehittämä. Suomessa perustason sertifikaatin suorittamista valvoo ISTQB:n Suomen paikallisjärjestö FiSTB (Finnish Software Testing Board).
Tieturi on FiSTB:n akkreditoima ISTQB/ISEB-kouluttaja. FiSTB on osa TIVIAa (Tieto- ja viestintätekniikan ammattilaiset ry).
Sertifikaatti
Koulutus valmistaa sinut osallistumaan englanninkieliseen ISTQB Foundation Certificate testiin. Sertifioitumistilaisuus ja sen kustannus eivät sisälly koulutukseen. Jokaisen osallistujan tulee hakea itsenäisesti sertifioitumiseen: voit ilmoittautua paperilla tehtävään tai sähköiseen testiin tästä.
Sertifiointikokeissa käytetään virallisesti katselmoituja ja hyväksyttyjä koekysymyksiä. Koe kestää 1 tunnin äidinkielenään kokeen kieltä puhuville ja 1 tunnin 15 min muille. Kokeessa on 40 monivalintakysymystä, joissa kussakin on vain yksi oikea vastaus. Osallistuja, joka saa vähintään 26 pistettä, läpäisee sertifiointikokeen.
Kurssin materiaalit
Koulutuksen materiaali on englanniksi. Kurssi pidetään virallisesti akkreditoidulla materiaalilla.
Aikataulu
Koulutuspäivä alkaa klo 9 ja päättyy noin klo 16.30-17. Aamiainen on tarjolla klo 8.15-9.00.
Paikka
Helsinki
Koulutusmuoto
Classroom
Remote
Kesto
3 päivää
Hinta
1990 €